Drzwi przesuwne
Mini przewodnik po drzwiach przesuwnych
Ułatwi zrozumienie różnicy między różnymi modelami, jak poprawnie obliczyć wymiary otworu roboczego i światła przejścia, jak wybrać i rozpoznać rodzaj kasety. Wszystkie szczegóły „w pigułce”.
- 1 - Poznaj drzwi przesuwne od A do Z
- 2 - Renowacja mieszkania z wykorzystaniem drzwi przesuwnych
- 3 - Drzwi chowane w ścianę: czym są i jak działają
- 4 - Czym jest kaseta do drzwi chowanych w ścianę i jak funkcjonuje
- 5 - Jak zwymiarować drzwi przesuwne chowane w ścianę
- 6 - Kaseta do drzwi przesuwnych: historia powstania
- 7 - Rodzaje kaset do drzwi przesuwnych chowanych w ścianę
- 8 - Kaseta do drzwi przesuwnych do ścian gipsowo-kartonowych
- 9 - Kaseta do drzwi przesuwnych pod mokry tynk
Poznaj drzwi przesuwne od A do Z
Jaka jest różnica między drzwiami tradycyjnie otwieranymi, a drzwiami przesuwnymi
Drzwi przesuwne, w odróżnieniu od tradycyjnych drzwi, umożliwiają uzyskanie wolnej przestrzeni zajmowanej przez promień otwierania drzwi rozwieranych. Stwarzają też bardziej przyjazne środowisko na umeblowanie. Cały dom zyskuje lekkość wizualną, co jest bardzo dużym atutem przy niewielkich metrażach. Ponadto drzwi przesuwne można montować w miejscach, w których przy drzwiach wahadłowych dochodziłoby do kolizji.
Na szynie czy chowane? Wyróżniamy dwa rodzaje systemy do drzwi przesuwnych:
System przesuwny naścienny
System przesuwny do zabudowy w ścianie
W pierwszym przypadku drzwi przesuwają się po szynie montowanej na zewnątrz ściany. W drugim przypadku drzwi chowają się do wewnątrz ściany za pomocą specjalnego systemu potocznie zwanego kasetą. Kaseta jest precyzyjnie opracowaną konstrukcją, która umożliwia swobodny przesuw drzwi z zachowaniem stabilności skrzydła w momencie ruchu oraz ściany, w której jest osadzona. Oba systemy charakteryzują się optymalizacją przestrzeni, jednak system chowany w ścianę dodatkowo stwarza możliwość zagospodarowania przestrzeni przy ścianie, w której przesuwa się skrzydło. Oferując dwa rodzaje systemów stwarzamy możliwość dokonania wyboru dostosowanego do wymogów podyktowanych różnorodnością wnętrz.
Kaseta do drzwi chowanych w ścianę jest ramą, która stwarza iluzję znikania drzwi wewnątrz ściany.
Renowacja mieszkań z wykorzystaniem drzwi przesuwnych
Drzwi suwane mogą być stosowane na każdym etapie budowy, rozbudowy lub remontu lokali. Kaseta może zostać zamontowana podczas budowy ścianki, może być też dostawiona do ściany już istniejącej, jeżeli wyburzenie jej jest niemożliwe lub niewskazane.
Czym jest kaseta do drzwi chowanych w ścianę i jak funkcjonuje
Kaseta jest metalową konstrukcją opracowaną z myślą o montażu w ścianach o dwojakim rodzaju wykończenia: mokrym tynkiem lub płytami G/K
Dostępność obu typów przy każdym modelu kasety niweluje problemy inwestorów z dokonaniem wyboru prawidłowej konstrukcji przesuwnej. System do drzwi chowanych w ścianę składa się z metalowej ramy, aluminiowej prowadnicy z wysokiej jakości wózkami jezdnymi montowanych w górnej części ramy, stabilizatora dolnego (prowadnika) mocowanego do podłoża, który staje się niezauważalny po zamocowaniu skrzydła oraz ograniczników (hamulców), które chwytają drzwi w momencie zamykania lub otwierania. W potocznym słownictwie funkcjonuje wiele sformułowań określających kasetę do drzwi suwanych: system przesuwny, rama pomocnicza, kieszeń do drzwi.
Kaseta do drzwi chowanych w ścianę, która jest uznawana za produkt najwyższej jakości, musi spełniać określone wymagania dotyczące niezawodności i trwałości.
- Wytrzymałość: konstrukcja kasety powinna być wytrzymała, musi utrzymywać się samoistnie bez konieczności montowania dodatkowych wzmocnień.
- Płynność i lekkość ruchu drzwi: wózki i prowadnica muszą umożliwiać płynny i delikatny przesuw skrzydła oraz umożliwiać jego łatwy demontaż np. w przypadku uszkodzenia.
- Stabilność: jako integralna część ściany kaseta powinna być wytrzymała na działania siła zewnętrznych. Prawidłowo zamontowana konstrukcja do drzwi przesuwnych nie może być przyczyną pęknięć na ścianach.
- Łatwy montaż i konserwacja: system przesuwny jest bardzo prosty w montażu. Nawet osoba niebędąca ekspertem w branży budowlanej nie powinna napotkać żadnych trudności przy składaniu konstrukcji. Nasz system przesuwny jest produktem trwałym. Nawet okresowe konserwacje lub montaż dodatkowych akcesoriów mogą odbywać się bez ingerencji w obrębie ściany.
Trzydziestoletnia działalność ECLISSE w dziedzinie mechanizmów do drzwi przesuwnych umożliwiła stworzenie produktu o następujących cechach:
Demontowalna szyna jezdna
Bezproblemowa konserwacja
Gwarantuje bezproblemowę: wymianę mechanizmów ulegających zużyciu, zastosowanie dodatkowych akcesoriów, regulację wewnętrznego ogranicznika do drzwi. Dzięki tej możliwości nie ma obawy, że wystąpi konieczność rozkuwania ściany w momencie awarii układu jezdnego lub nie będzie można zamontować nowych akcesoriów.
Wysokiej jakości
wózki jezdne
Wózki zastosowane w naszych systemach przesuwnych posiadają certyfikat trwałości.
Cechują się płynnością i cichą pracą.
Są łożyskowane o zamkniętej konstrukcji.
Pomocnicza listwa dystansowa
Zawsze idealnie równo
Jest to specjalny stalowy profil stabilizujący kasetę podczas montażu, gwarantuje osadzenie jej w idealnej pozycji.
Jak zwymiarować drzwi przesuwne chowane w ścianę
Aby dokonać poprawnego pomiaru, dobrać odpowiedni rozmiar kasety należy rozróżnić dwa pojęcia otworu roboczego i światła przejścia jakie chcemy uzyskać po zamocowaniu ościeżnic w kasecie. Światło przejścia odnosi się do faktycznych wymiarów wysokości i szerokości zawartych między ościeżnicami lub wykończoną kasetą w przypadku kaset bezościeżnicowych, a gotową podłogą.
Standardowe drzwi suwane mają niemal takie same wymiary jak standardowe drzwi zawiasowe. Zwyczajowo stosowane rozmiary to tzw. 70-tki i 80-tki o wysokości 203 lub 204 centymetry.
Otwór do drzwi przesuwnych
Należy pamiętać aby na etapie budowy ściany przewidzieć otwór, w którym zmieścimy konstrukcję obejmującą przejście oraz kieszeń kasety.
Rezerwacja podwójnej przestrzeni
Tylko pozornie rezerwujemy przestrzeń na podwójną szerokość światła przejścia. Po obudowaniu kasety jej kieszeń staje się ścianą, przy której można stawiać meble lub inne elementy wystroju wnętrz.
Możliwe jest również zastosowanie konstrukcji niestandardowych o bardzo dużym lub bardzo małym świetle przejścia. Przy niektórych rodzajach kaset mamy możliwość przygotowania konstrukcji pod bardzo indywidualny projekt obejmujący drzwi w rozmiarze XXL.
Rodzaje kaset do drzwi przesuwnych chowanych w ścianę
Wybór właściwego modelu kasety nie jest trudny ale należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.
Należą do nich rodzaj wybranych drzwi oraz materiał konstrukcyjny ściany.
- Odnośnie rodzaju drzwi, mamy na myśli czy będą one z ościeżnicą i opaskami maskującymi czy bezościeżnicowe. Systemy przesuwne ościeżnicowe stosujemy w klasycznych wnętrzach, bezościeżnicowe – we wnętrzach w nowoczesnym wykończeniu. Odnośnie konstrukcji ściany, analizujemy czy kieszeń kasety wykończona będzie płytą G/K czy obrzucana będzie mokrym tynkiem. Dla każdego z tych rozwiązań konieczne jest dobranie odpowiedniej kasety.
Kasety do drzwi przesuwnych z ościeżnicami
Są ponadczasowym klasykiem
Mogą być stosowane zarówno w małych pomieszczeniach, gdzie wykazują się dyskretnością, jak i dużych przestrzeniach, gdzie są wyeksponowane i stanowią element wystroju wnętrza.
- Drzwi przesuwane można dopasować do bardzo różnorodnych wnętrz. Mimo, że są cenione za funkcję oszczędności przestrzeni i są dyskretnym elementem wydzielającym garderoby, szafy, pomieszczenia gospodarcze, to w większych wnętrzach mogą być elementem dekoracyjnym lub rozdzielającym/łączącym dwie niezależne przestrzenie.
Skrzydła chowane w ścianę mogą być też stosowane w sytuacjach nietypowych. Tak jest w przypadku drzwi teleskopowych z otworem o szerokości do 4 metrów lub drzwi półokrągłych.
Teleskopowe
drzwi przesuwne
Otwory nawet do 4,7 metra
To rozwiązanie pozwala na schowanie dwóch skrzydeł do jednej kieszeni kasety.
Konstrukcja umożliwia zagospodarowanie bardzo dużych przejść.
Drzwi półokrągłe
Urzeczywistnianie wyszukanych pomysłów
Marzyłeś kiedyś o ścianie półokrągłej ale myślałeś, że nie można w niej umieścić drzwi? Już możesz. Pomocna będzie kaseta circular, w której zamocujesz zakrzywione drzwi pojedyncze lub podwójne.
- ze względu na różnorodne materiały, z których wykonane są ściany ECLISSE opracowało specjalne systemy przesuwne do ścian kartonowo-gipsowych oraz pod mokry tynk. Główną różnicą pomiędzy kasetami jest to, że konstrukcja pod mokry tynk posiada blachę zabezpieczającą przed wpadaniem tynku do środka oraz siatkę, na której utrzymuje się tynk na całej powierzchni kieszeni kasety. Wersja do płyt G/K ma otwartą strukturę żeberkową, do której dokręca się płyty G/K.
Kaseta do drzwi przesuwnych do ścian gipsowo-kartonowych
Systemy te mają otwartą strukturę, wizualnie bardzo podobną do szkieletu ścianki pod płyty G/K.
Nierozłożona kaseta jest przechowywana w paczce niewielkich rozmiarów, co ułatwia transport i składowanie w magazynie. Udogodnieniem jest też uniwersalność kasety pod względem grubości jaką chcemy uzyskać. Dopiero podczas montażu możemy zdecydować czy rozłożymy ją na grubość 100 mm czy 125 mm. Czynnikiem decydującym w takim przypadku jest grubość skrzydła lub grubość ścianki, którą chcemy zbudować. Dzięki nowoczesnej strukturze systemu przesuwnego do jego rozłożenia nie są potrzebne żadne dodatkowe wkręty albo specjalistyczne przyrządy. Zatem przygotowanie ramy jest łatwe i szybkie. Konstrukcja kasety jest wytrzymała na naciski boczne.
Wzmocnione słupki pionowe połączone z poziomymi poprzeczkami tworzą bardzo solidną strukturę. Powinien być to jeden z decydujących czynników przy dokonywaniu wyboru kasety spośród systemów oferowanych na rynku.
Wzmocnione słupki pionowe
Są to profile wykonane z blachy 12/10 ze specjalnymi wygięciami dla wzmocnienia stabilności i większej odporności na naciski boczne.
12 poziomych porzeczek wzmocnionych
Wykonane są z ocynkowanej blachy 7/10, w kształcie odwróconego trapezu, odpornego na naciski.
Metalowa górna belka
Wykonana ze stali, zapobiega deformacji kasety w wyniku wystąpienia nacisku z góry.
Kaseta do drzwi przesuwnych pod mokry tynk
System do drzwi przesuwnych przeznaczony do montażu w ścianach murowanych ma bardzo solidną konstrukcję. Standardowa rama do drzwi 80-tek ma wagę ponad 40 kg.
Wzmocnione słupki pionowe
Są to profile wykonane z blachy 12/10 ze specjalnymi wygięciami dla wzmocnienia stabilności i większej odporności na naciski boczne.
Siatka do tynkowania
Specjalna siatka o oczku 50x25 mm bez elementów spawanych, rozwiązuje problemy korozji oraz odpadania tynku od siatki.
12 poziomych porzeczek wzmocnionych
Wykonane są z ocynkowanej blachy 7/10, w kształcie odwróconego trapezu, gwarantują odporność i sztywność aby skutecznie przeciwdziałać napięciom generowanym przez dojrzewanie gipsu.